|
Denne side er til den Tyrkiske Van, vi samarbejder med alt og alle, der vil den det godt!!!
|
|
Kristianstad...
Vi havde en super hyggelig og dejlig afslappende weekend ved Min Kattklubbs katteudstilling i Kristianstad. Vi ankom i Kristianstad om fredagen , ved Yllan Mäss & Konferens og vi blev modtaget så hjerteligt og gæstfrit af medlemmer fra den svenske klub, og vi blev pænt anvist en plads lige uden for hallen ved siden af to andre svenske campingvogne og en husvogn i en lille hyggelig skyggefuld lund, på et stykke græsplæne med små og store frugttræer, her stod også et lille træbord med bænke, hvor eftermiddagskaffe og aftensmad kunne nydes i selskab med andre, rigtig hyggeligt. En verden til forskel på den tur vi havde til Hässleholm, her i Kristianstad herskede en helt unik gæstfrihed og man blev modtage og mødt af smil alle steder, og folk var utrolig hjælpsomme.
Når man tjekker ind bliver man mødt at nogle velorganiserede klubfolk, og dyrlægekontrollen foregik så hurtigt og smertefrit, ganske imponerende. så kommer man frem til betalingsbordet, og her bliver man budt hjerteligt velkommen og får en lille gave i form af en mus, et sjovt påfund, der fik alle til smile. Tænk, at der skal så lidt til for at gøre folk glade, men ikke desto mindre, så skabte det en let og positiv stemning og senere når udstillerne var ved at opsætte deres bure, så blev alle udstillere budt hjertelig velkommen til udstillingen og man ønskede alle en god dag og der blev yderligere orienteret om at Min Kattklubb gav gratis morgenkaffe og rundstykker til alle udstillere, både lørdag og søndag.
Beyza var om lørdagen ved dommer Anne-Gro Edström, Norge og hun fik sit 9. CACS og tog dermed titlen SUPREME CHAMPION Beyza var også med ved nomineringsrunden, og hun fik et NOM. Hun var scenen, men en anden gudeskøn hunkat var det bedre, og det er jo ingen skam at tabe til en er et meget flottere :-) Beyza blev senere kaldt på scenen, hvor hun blev hædret sin nye titel SUPREME CHAMPION, og fik en flot præmie, en stor glasdråbe på en mørk sokkel, som symbolik på sved og tåre, meget genialt. Som ejer bliver man meget bevæget og rørt, man ser kattens karriere i små glimt, man er glad og stolt og alligevel kan man mørke tårerne trænge sig på :-) men det er et meget stort øjeblik.
Beyza var om søndagen ved dommer Åsa Hammarlund, Sverige og hun fik sit HP Igen var Beyza mad ved nomineringsrunden, men hun var ikke lige i humør, det var varmt, det var meget støj, da vi stod ved dommer lige ved indgangen hor publikum kom ind og andre skulle ud og ind, så Beyza var ikke helt tilfreds, så jeg valgt at gå tilbage til vores bur, Åsa holdt så en mini tale om dette var hendes bedste og værdigste kat til panel, men at katten synes nok var nok gik tilbage til sit bur, og så blev vi klappet ned..... det betød mere for mig end hvis Beyza var blevet nomineret. Men vi havde en pragtfuld tur og udstilling i Kristianstad
TILLYKKE til vores mitte og hendes flotte resultater
Vi mødte, flere andre katteopdrættere og havde to herlige dage i Kristianstad. Det var dejligt at se der fortsat er stor interesse , for vores Vaner Vi takker for besøget og takker for hjælpen :-)
Stemnings billeder fra katteudstillingen i Kristianstad
Fotografer af denne fotoserie ; Christine Nielsen |